Przez dwa dni w „Brodnickiej Dwójce” odbywały się pokazy fizyczne, w których głównymi gwiazdami byli sami uczniowie z klas I – VII. Podczas warsztatów zaproszeni trenerzy z Akademii Nauki w Olsztynie pokazywali sztuczki oparte o podstawowe prawa fizyki. Poprowadzili młodych naukowców przez zjawiska, które na pozór wydają się nielogiczne, nienaturalne, czasem przeczące prawom fizyki. Humorystyczny sposób przeprowadzenia zajęć sprawił, że uczestniczenie w nich było jedną wielką zabawą.

Doświadczenia obejmowały cztery bloki tematyczne.  Uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w pokazie „Magnetyzm i jego tajemnice”,  podczas którego poznawali działanie magnesów i ich niesamowite możliwości. Razem układali piramidki z krążków magnetycznych, które dosłownie lewitowały w powietrzu. Poznali zasadę działania elektromagnesu, wprowadzili w ruch samochodziki za pomocą magnesu, ustawiali lewitujący długopis i piramidy z puszek a za pomocą wykrywacza metali odnajdowali metalowe elementy w ubraniu.

Pokaz „Światło i kolor” umożliwił zabawę kolorami, poznanie możliwości światła stroboskopowego, lasera, obserwowanie iluzji optycznych, powstawanie tęczy, widzenie świata oczami owadów i wiele innych ciekawych eksperymentów.

Uczniowie klas starszych poznawali tajniki „Elektrostatyki i prądu elektrycznego”, wywoływali błyskawice w maszynie elektrostatycznej, elektryzowali przedmioty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty z Generatorem Van den Graffa i zabawa w fryzjera a także wietrzyk jonowy, który obracał karuzelą Franklina, natomiast pole elektromagnetyczne z lampy plazmowej uczniowie uznali za czarodziejskie.

Czwarty blok „Nauka to czy magia” zaskoczył uczestników warsztatów m.in. antygrawitacyjnymi kroplami wody, rozmnażającą się wodą, ognio – i gwoździo – odpornymi balonami, lustrem a la Leonardo da Vinci. Zwrócono uwagę na prawa fizyki i związane z nimi bezpieczeństwo dzieci na lodzie.

Cytując Marię Skłodowską – Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” jest kluczem do poznawania otaczającego nas świata. Pokazy więc są tym kluczem, za pomocą którego dzieci odkryły niejedną tajemnicę. Nie ma bowiem nic wspanialszego niż zdobywanie wiedzy poprzez dobrą zabawę i „własnoręczne badanie świata”.

Koordynatorzy warsztatów: Elżbieta Kapusta,  Czesław Ciechowski, Lucyna Krajnik