Witaj wiosno!- bierzemy udział w nagraniu programu „Czytanie na ekranie”

Wiosna uznawana jest za jedną z  najpiękniejszych  pór roku . Po długiej zimie cały świat cieszy się słońcem, ciepłem i śpiewem ptaków. Wiosna dla wielu jest czasem zmian i nowych początków oraz odrodzeniem się natury. Pierwszym kwiatem kwitnącym wiosną jest często mniszek. Kwiat ten pochodzi z Azji i może być stosowany jako żywność i lekarstwo. Pierwszymi wiosennymi kwiatami są także krokusy, pierwiosnki ,żonkile,  lilie, hiacynty  i  tulipany . Wiosną migruje też około 1800 gatunków ptaków spośród 10000, wracając do domu. Małe ptaki uczą się śpiewać o tej porze roku. Choć rodzą się z umiejętnością śpiewania, muszą nauczyć się specyficznych piosenek swojego gatunku. Często uczą się swoich piosenek w ciągu dwóch miesięcy od narodzin. Wiosną jest więcej światła dziennego, ponieważ oś Ziemi przechyla się w kierunku słońca o tej porze roku. Warto też wiedzieć ,że wiosną, kiedy temperatura wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, a niektórzy ludzie mają wtedy większą energię. Ta magiczna pora roku stała się także inspiracją dla wielu poetów i muzyków. Któż z nas nie zna wiersza „Przyjście wiosny” – Jan Brzechwy:

Naplotkowała sosna,
Że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
- przyjedzie pewnie furą...
jeż się najeżył srodze:
- raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: - Ja nie wierzę
Przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:
Wiem coś o tym,
Przyleci samolotem.
Skąd znowu-
Rzekła sroka -
Ja z niej nie spuszczam oka
I w zeszłym roku w maju
Widziałam ją w tramwaju
Nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem!
A ja wam tu dowiodę,
Że właśnie samochodem.
Nieprawda, bo w karecie!
W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Ze płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią:
Witaj wiosno!

Uczniowie z klasy V b również ulegli urokowi tej niezwykłej pory roku. Dnia 17 marca 2022r. wzięli udział w nagraniu programu „Czytanie na ekranie” dla telewizji kablowej „Eltronik”. Na czytanie wierszy o wiośnie zostali zaproszeni przez p. Malwinę Krzyżanowską z  MiPBP w Brodnicy. Było to dla uczniów naszej szkoły nowe i miłe doświadczenie. Jak nasi uczniowie poradzili sobie z czytaniem przed kamerą wierszy o wiośnie, będzie można zobaczyć w najbliższym programie telewizji kablowej. Zapraszamy do oglądania. Jednocześnie dziękujemy za współpracę Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy.

Marzanna Kłosowska i uczniowie klasy V b

Normal 0 21 false false false PL X-NONE HI /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}