Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom.

 

W. Szekspir

 

W czwartkowy wieczór 28 października 2021 r. uczniowie klas siódmych wraz z dyrekcją: p. Ewą Hekert i p. Anną Berent, oraz nauczycielkami: p. K. Domżalską, p. J. Teodorską, p. A. Stankowską i p. M. Bogucką, spotkali się, by wspólnie uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polskiego, podczas której mogli zagłębić się w tekst dramatu Adama Mickiewicza pt.: „Dziady” cz. II. Wieczorna lekcja zrealizowana została w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

 

W tajemniczy nastrój uczestników wprowadziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność sala: symboliczna dekoracja, wyłączone światła, palące się świeczki i latarenki, „poczęstunek dla duchów”, a także odpowiednie stroje i trochę przerażająca muzyka. W mrocznym klimacie przy blasku świec uczniowie odkrywali tajemnice obrzędu dziadów i wcielali się w role wszechobecnego Chóru. Uczestnicy lekcji dzięki słuchowisku zrealizowanemu  przez Stowarzyszenie Evvival’arte na chwilę przenieśli się do świata wykreowanego przez naszego wieszcza narodowego.

 

Otóż na Litwie późnym wieczorem w cmentarnej kaplicy gromadzili się wieśniacy przybyli na noc dziadów (dziadami określano duchy naszych przodków). Przewodzący obrzędom Guślarz przywoływał duchy zmarłych osób, które nie mogły po śmierci zaznać wiecznego spoczynku, lecz musiały odbywać karę za błędy i przewinienia popełnione za życia. W zamian za pomoc duchy: Aniołki - Józio i Rózia, Widmo Złego Pana oraz młoda pasterka - Zosia, udzielały porad, pouczały, jak żyć. W role wywoływanych duchów wcielali się uczniowie klasy VII f, natomiast w klimat obrzędu dziadów wprowadzały nas uczennice klasy VIII c.

 

Spotkanie było niezwykle udane. Wydaje się, że taka forma zapoznania się z obowiązkową lekturą pozwoliła uczniom nie tylko lepiej zrozumieć treść dramatu, ale  jednocześnie przeżyć coś nowego. Być może zachęciło to niektórych do zapoznania się z innymi dziełami naszego  wybitnego romantyka.