Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.

Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten mDokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy za pomocą dziennika elektronicznego z poziomu rodzica, w module uczeń prześlesz zdjęcie zgodne z wymaganiami zdjęcia legitymacyjnego i za pomocą modułu wiadomości prześlesz zamówienie wystawienia mLegitymacji na sekretariat, podając w temacie mLegitymacja, a w treści imię i nazwisko ucznia oraz klasę, do której uczęszcza uczeń. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego we wiadomości zwrotnej w dzienniku elektronicznym w ciągu 7 dni roboczych od przesłania zmówienia i zdjęcia.

Jeżeli to twoja pierwsza mLegitymacja nic nie płacisz. W przypadku kolejnych mLegitymacji opłata wynosi tyle samo co w przypadku nowej legitymacji papierowej.

Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

Aby uczeń mógł aktywować usługę mLegitymacja szkolna muszą być spełnione następujące warunki:

- z panelu uczeń (nowy moduł) w dzienniku elektronicznym z poziomu rodzica należy przesłać zdjęcie zgodne z wymaganiami zdjęcia legitymacyjnego,

- z panelu wiadomości w dzienniku elektronicznym z poziomu rodzica prześlesz zamówienie wystawienia mLegitymacji na sekretariat, w temacie pisząc mLegitymacja, a w treści imię, nazwisko ucznia i klasę, do której uczęszcza uczeń,

- następnie należy pobrać i zainstalować na telefonie ucznia aplikację mObywatel i zainstalować mLegitymację za pomocą kodu QR i hasła,

- kod QR i hasło otrzyma rodzic w informacji zwrotnej w dzienniku elektronicznym  w ciągu 7 dni roboczych od wysłania zdjęcia i zamówienia,

- w każdej chwili można odinstalować lub unieważnić mLegitymację, jednak powoduje to wystawienie nowej mLegitymacji, za którą ponosi się opłatę.

- mLegitymacja może zostać również unieważniona przez szkołę na przykład w sytuacji kiedy uczeń wypisuje się ze szkoły.